جناب مستطاب سرمایه

علی‌رغم ادعاهای بسیار و شعارهای زیبای لیبرالیسم که برای بزک کردن نظام سرمایه‌داری تلاش می‌کند و تمام طرز فکرهای دیگر را محکوم می‌کند و آنها را پس می‌زند و اصلاح‌ناپذیر می‌داند، آنجا که نوبت به غولهای سرمایه می‌رسد و مبانی اساسی این نظام هدف انتقاد قرار می‌گیرد معلوم می‌شود که خود هیولایی متحجر و خشک و محافظه‌کاری بس خوفناک است که جان انسانها را به هیچ می‌انگارد و دموکراسی انگار تنها ابزاری مسخره و عروسکی می‌شود بی‌اراده که دست و پایش با نخهای متصل به پنجه‌های درندۀ سرمایه بالا و پایین می‌شود. دو شرکت هیولامانند کوکاکولا و پپسی حدود دو سال شاید هم بیشتر است که موظف شده‌اند بین دو گزینه یکی را برگزینند:

اول اینکه روی بطری‌هایشان بنویسند که این نوشیدنی ممکن است سرطان‌زا باشد؛

دوم اینکه ماده‌ای را که دانشمندان در مورد آن ظن به سرطان‌زا بودن دارند از محصولاتشان حذف کنند.

آنها ظاهرا آن زمان، یعنی بیش از دو سال قبل، راه دوم را برگزیدند اما امروز هنوز هم به وظیفه‌شان عمل نکرده‌اند و با وقاحت به کارشان ادامه می‌دهند. مردم دنیا هم که شاد و شنگول می‌نوشند و می‌خندند. حالا اگر هم آن ماده را بخواهند حذف کنند کی نوبت به ما ایرانیهای بیچاره می‌رسد، هیچ‌کس نخواهد فهمید.

نمونۀ دیگر آلودگی هوا و گرمایش زمین و آسیب‌دیدگی لایۀ اُزُن است. ببینید به چه آهستگی و با چه نخوتی این سیستم بیمار به دنبال راه‌حل این مشکل است. مگر می‌شود با دیوهای بی‌شاخ و دم سرمایۀ دنیا که در کار تباه کردن محیط زیست هستند به این سادگی طرف شد؟! نظام اقتصادی چنان است که از جان آدمها و از محیط زیستمان مهم‌تر است. نظام اقتصادی که می‌گوییم یعنی منافع سرمایه‌دارها. حالا برنامه می‌دهند که چندین سال دیگر صدقه‌سری چند درصدی تباه‌کاری‌مان را کم خواهیم کرد ...

اینها نمونه‌هایی از انعطاف‌ناپذیری و شاید بد نباشد بگویم بنیادگرایی سرمایه‌داری است. ما ایرانیان که سیستممان سرمایه‌داری است آن هم از نوع کثیفش و خودمان هم از سر نادانی مدام به آن دامن می‌زنیم و ریشه‌هایش را آبیاری می‌کنیم دیگر نمی‌دانم سر از کدام جهنم‌دره‌ای در خواهیم آورد؟؟

/ 2 نظر / 25 بازدید

دنبال جهنم دره میگردی؟ از کجا شروع کنیم؟....از کجاش بگیم؟....سونامی گسترده سرطان، مرگهای زودهنگام، جنین های بدون قلب و راهروهای مملو از جماعت دردمند وسرگردان بیمارستان ها و..... تو همین جهنم دره ای داره اتفاق میافته که داریم توش جون میکنیم[افسوس]

حماسه

بله، موافقم. نظام سرمایه داری، یا هر نظام قدرتمند دیگری، کاری به چیزی بجز منافع خودش نداره... و وقتی پای منافعش در میون باشه، چهره هیولاییش رو نمایان میکنه. اما خوب، پرسش اینجاس: آیا این نظام سرمایه داری، یا هر نظام قدرتمند دیگری، جدا از مردمیه که دارن در متن اون زندگی می کنن؟ شاید هیچ کدوممون از این حرف خوشمون نیاد، اما تک تک ما، که خودمون رو با این نظام وفق دادیم و داریم طبق اون زندگی می کنیم، بخشی ازش هستیم... ما همه فرزندان همین دیو خوفناک هستیم! چه جالب، دوباره یاد مانی افتادم!